Světový den ústního zdraví připadá na 20. březen.

13.03.2021

Jeho hlavním smyslem je snaha zdůraznit význam ústní hygieny v rámci podpory celkového zdraví. I jeho prostřednictvím si tak můžeme připomínat, jak důležitá je prevence, především v boji se zubním kazem a zánětům dásní a zápachu z úst, a to bez ohledu na věk.

Poprvé se Světový den ústního zdraví konal 20. března roku 2008. Zorganizovala jej Světová dentální federace (FDI) ve spolupráci s dentálními asociacemi. U nás se Světový den ústního zdraví poprvé dostal do povědomí veřejnosti v roce 2014.

Světový den ústního zdraví je tu každoročně s příchodem jara

U nás je tento den podporován Českou stomatologickou komorou, Asociací dentálních hygienistek, Sdružením studentů stomatologie, výukovými programy a dalšími partnery. Zajímavé akce na toto téma se obvykle konají na různých místech republiky po dobu celého měsíce března. Některé akce jsou určené široké veřejnosti, jiné mohou navštívit pouze přihlášení odborníci, kteří si tu předají své zkušenosti.

Prevence zubního kazu v rámci zlepšení ústní hygieny

Řada lidí považuje paradentózu (parodontitidu)  za přirozený důsledek stárnutí, zhoršující se stav ústní dutiny apod. Zubnímu kazu lze přitom docela dobře předejít, zanětům dásní i parodontu také. Osvěta je tak stále velmi důležitá, protože právě skrze ni vede cesta k účinné prevenci. Díky svědomité péči o svůj chrup si můžete ušetřit nejednu bolestivou noc a návštěvu u zubaře, která vám může také znatelně provětrat peněženku. Začněte proto vnímat slovo prevence konečně jinak než jen jako stokrát dokola omílané heslo. Zubnímu kazu můžete předejít tím, že si budete pravidelné čistit zuby, budete používat dentální nitě či mezizubní kartáčky tak, jak vám poradí váše dentální hygienistka a nebudete podceňovat význam zubní hygieny, jako součásti preventivních prohlídek u zubaře.

Měsíc zdravých zubů

Měsíc zdravých zubů je veřejná zdravotní iniciativa, jejímž cílem je každoročně upozornit na význam ústního zdraví, dále pak vzdělávat veřejnost v oblasti prevence a ústní hygieny. Zubní kaz je nejčastějším chronickým onemocněním na světě a postihuje celkem 80 % populace. V České republice trpí zubním kazem asi polovina pětiletých dětí a dvě třetiny mladistvých. Správná technika čištění zubů, důslednost a pravidelné preventivní prohlídky, to je přitom docela jednoduchý klíč ke zdravému úsměvu. Měsíc zdravých zubů volně navázal na Světový den ústního zdraví.

Nejčastější chyby při čištění zubů

 • čištění zubů nevěnujete dostatek času
 • nečistíte zuby večer
 • zuby si čistíte špatně prováděnou technikou 
 • opomíjíme pravidelné kontroly u zubaře, nebo se jim záměrně vyhýbáme

Základní pravidla ústní hygieny

 • zuby si čistěte 2x denně, ráno a večer dostatečně dlouho
 • soustřeďte se na správnou techniku
 • zubním kartáčkem s hustými vlakny 
 • mezizubní prostory čistěte dentální nití nebo mezizubními kartáčky
 • zubní pastou s obsahem fluoridu (především ráno) 
 • alespoň jednou za půl roku navštivte zubního lékaře a dle jeho doporučení i dentální hygienistku
 • zubní kartáček vyměňte po 3 měsících (4x ročně jaro/léto/podzim/zima), v případě choroby i dříve
 • při čištění netlačte na kartáček příliš velkou silou
   
    zdroj : https://nemoci-a-lecba.zdrave.cz/brezen-mesic-dentalniho-zdravi/</li>